Jesteśmy jedną z najstarszych drużyn działających w naszym Hufcu. Korzeniami sięgamy lat 70 ?tych. Działały wtedy przy Szkole Podstawowej w Brzeźnicy dwie drużyny ? jedna nosząca nasze miano, druga im. Marii Curie-Skłodowskiej. Przez pewien czas drużynowym jednej z nich był ostatni komendant Hufca Ziemi Suskiej hm. Franciszek Kowalówka. W tych latach funkcjonował Gminny Ośrodek Drużyn im. T. Kościuszki, do którego należały obie drużyny, a widomym znakiem tej działalności jest sztandar Ośrodka wiszący do dziś w naszej harcówce. W połowie lat 70-tych powołano do życia nawet Hufiec w Brzeźnicy.

W obecnym kształcie drużyna nasza działa od 1983 roku, do 2000 r. tylko przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy, a od chwili powstania gimnazjów również w naszym brzeźnickim Gimnazjum. Od 1984 roku funkcję drużynowego pełni hm. Zbigniew Herzyk, we wszystkich działaniach współpracując z instruktorem drużyny hm. Małgorzatą Herzyk (prywatnie żoną). Przez ten czas 29 roczników harcerzy przemierzyło wiele szlaków na dziesiątkach biwaków, zlotów, rajdów i obozów, razem szukając przygody, niosąc w szkolnym tornistrze obok książek harcerski dekalog. Udało się nam stworzyć własną tradycję, zwyczaje i harcówkę, a w niej zgromadzić mnóstwo pamiątek ze wspólnej pracy.