Szary sznur - noszony z pod ramienia, oznacza brak jakichkolwiek funkcji w zastępie/drużynie/szczepie.
Szary sznur z brązowym suwakiem - noszony z pod ramienia oznacza funkcję w zastępie.
Szary sznur z zielonym suwakiem - noszony z pod ramienia oznacza funkcję w drużynie.
Brązowy sznur - noszony z pod ramienia oznacza funkcję zastępowego/zastępowej.
Zielony sznur - noszony z pod ramienia oznacza funkcję przybocznej/przybocznego.
Granatowy sznur - noszony z pod ramienia oznacza funkcję drużynowego/drużynowej.
Granatowy sznur - noszony z ramienia oznacza funkcję zastępcy komendanta szczepu.
Granatowy sznur - noszony z ramienia, poczwórnie pleciony oznacza funkcję szczepowego.
Srebrny sznur - noszony z pod ramienia oznacza instruktora komendy hufca.
Srebrny sznur - noszony z ramienia noszony z ramienia oznacza funkcję zastępcy komendanta hufca.
Srebrny sznur - noszony z ramienia, poczwórnie pleciony oznacza funkcję komendanta hufca.
Złoty sznur - noszony z ramienia, poczwórnie pleciony oznacza funkcję komendanta chorągwi.
Skórzany sznur - noszony z ramienia, poczwórnie pleciony oznacza funkcję naczelnika ZHP.
Fioletowy sznur - noszony z ramienia oznacza kapelana drużyny/szczepu/hufca itd.
Sznury z szyi noszą przewodniczący i zastępca rady chorągwi oraz przewodniczący ZHP i jego zastępca.

sznur spod ramienia
(drużynowy)