Szyfry sylabowe

Za pomocą prostego sposobu zamieniamy określone znaki na inne.
Szyfry sylabowe opierają się na zamianie parami liter, czyli np. w szyfrze GA-DE-RY-PO-LU-KI zamieniamy wszystkie litery G na litery A i na odwrót, litery D na litery E i na odwrót itd... np:
szyfr: GA - DE - RY - PO - LU - KI
szyfrowane hasło: CZŁAPY TO POTĘGA
zaszyfrowane hasło: CZŁGOR TP OPTĘAG
Hasło odczytujemy szyfrując je po raz kolejny tym samym szyfrem. Wszystkie szyfry sylabowe opierają się na tej samej zasadzie, najpopularniejsze z nich:

GA-DE-RY-PO-LU-KI
PO-LI-TY-KA-RE-NU
BI-TW-AO-CH-MU-RY
KO-NI-EC-MA-TU-RY
KA-CE-MI-NU-TO-WY
KU-LA-RY-MI-NE-TO

Szyfr wsteczny

Szyfr jest bardzo prosty i każdy go zrozumie. Cała filozofia polega na tym, by napisać dany wyraz lub zdanie od tyłu. Wyróżniamy dwa typy tego szyfru.
    Piszemy po kolei poszczególne wyrazy od tyłu.: Robert Baden Powell = Trebor Nedab Llewop
    Piszemy cały tekst od tyłu: Robert Baden Powell = Llewop Nedab Trebor

Szyfr tabliczka mnożenia

Gdy odnajdziemy już literę którą chcemy zaszyfrować, zamiast niej wpisujemy numer wiersza a potem numer kolumny tworząc w ten sposób zapis mnożenia.
tabliczka mnozenia
Stosując metodę szyfru tabliczki mnożenia:

-litera ?A? będzie wyglądała następująco: 1x1 lub 11
-litera ?P? to 4x4 lub 44
Przykład ?HARCERZ?, będzie to: 2x5 1x1 4x6 1x3 1x4 2x1 4x6 6x3 lub 25 11 46 13 14 21 46 63

Szyfr ramowy

Szyfrowanie za pomocą szyfru ramowego ogranicza się do przekopiowania fragmentu obramowania, w którym znajduje się szyfrowana litera oraz zaznaczenia kropką miejsca, w którym powinna znajdować się litera.
szyfr ramowy

więcej...http://pl.wikibooks.org/wiki/Poradnik_harcerski#Szyfry_harcerskie